Na obnovenie správnej činnosti lymfatického systému, ktorého nesprávne fungovanie môže spôsobovať zdravotné problémy, alebo zhoršovať tie existujúce, sa využíva špeciálny druh masáže (tiež presoterapia).
- Ručná technika, alebo manuálna lymfodrenáž, sa ako terapeutická metóda používa pri liečbe niektorých problémov. Obnovenie toku lymfy pomáha odstraňovať prebytočnú tekutinu z tela a znižuje bolestivé opuchy.
- Okrem manuálnej lymfatickej drenáže s liečebnými účinkami môžete naraziť na druhý novší variant – prístrojovú lymfodrenáž, pri ktorej sa používajú špeciálne nafukovacie kompresné návleky alebo nohavice.
Vysvetlíme si, v čom sa líši manuálna a prístrojová lymfodrenáž, na aký účel sa odporúča strojový variant, kedy vôbec a na čo si dávať pozor.
Zatiaľ čo manuálna lymfatická masáž je jemná, hmatová (ručná) technika, ktorú môže vykonávať iba školený lymfoterapeut, prístrojová lymfodrenáž využíva špeciálne návleky. Je dostupnejšia, lacnejšia, ale má svoje obmedzenia. Prečítajte si, pre koho je vhodná, ako vyzerajú a fungujú lymfodrenážne návleky alebo nohavice, kedy sa používa, ako prebieha a kde sa vykonáva.
Či už sa bavíme o presoterapii, prístrojovej lymfodrenáži, tlakovej masáži, drenážnej či lymfatickej prístrojovej masáži, stále ide o to isté. O tlakovú masáž končatín, ktorá so sebou prináša množstvo blahodarných účinkov.
Ako už správne tušíte, tlaková terapia sa vykonáva pomocou lymfodrenážneho prístroja. A na to, aby sa dosiahol čo najlepší efekt, by sa mala vykonávať pravidelne. Je alternatívou alebo doplnkom manuálnej lymfodrenáže, či klasickej regeneračnej masáže. Keďže ide aj o domácu prístrojovú terapiu, je dostupnejšia, ekonomicky výhodnejšia, máte ju vždy plne k dispozícii a po jednoduchej inštruktáži ju zvládnete aj sami. Je potrebné vedieť, ako si správne nastaviť všetky parametre, ktoré budete potrebovať (čas tlakovej masáže, požadovanú silu tlaku ) – podľa toho, či chcete klasickú lymfodrenáž alebo hĺbkovú svalovú regeneračnú masáž a pod.
Ide o liečebný postup, ktorý imituje manuálnu lymfodrenáž pomocou masáže v špeciálnom „nafukovacom návleku“. Návleky, nohavice alebo rukávniky, obsahujú niekoľko vzduchových komôr, ktoré sa v záväznosti na sebe nafukujú a vyfukujú.
Vytvárajú sa vzduchové (tlakové) vlny. Najčastejšie je využívaný tlak medzi 20 -40 mm Hg. Pri terapii dochádza k stimulácii transportu a odtoku lymfy pacienta. Najviac využívané sú lymfatické nohavice na dolné končatiny a ručné návleky na horné končatiny.
Prístrojová lymfodrenáž je taktiež vhodnou prevenciou žilových zápalov, urýchľuje regeneráciu po fyzickej záťaži, využíva sa v rehabilitácii po úrazoch a operáciách, zlepšuje prietok krvi tkanivom, napomáha odstraňovať napätie v končatinách a pocity únavy. Výhodou je presné nastavenie tlaku a programu, ktorý pacientovi vyhovuje.
Prístrojová lymfodrenáž poskytuje prevenciu a liečbu pri:
- akné,
- artritíde (dne)
- bolestiach hlavy, migrénach,
- celulitíde,
- detoxikácii tela,
- chudnutí,
- jazvách po úrazoch a operáciách,
- kĺboch a ich ochoreniach/poškodeniach – napr. pri artróze,
- kŕčových žilách,
- mozgových príhodách,
- obezite,
- opuchoch – keďže redukuje žilové aj lymfatické edémy,
- oslabenej imunite,
- skleróze,
- stimulácii lymfatického systému, prekrvení tela a tým aj stimulácii imunitného systému, keďže tým, že tkanivám dodáva výživné látky a kyslík, zlepšuje krvný obeh, pomáha odstraňovať nežiaduce látky z metabolizmu,
- trombóze,
- „ťažkých“ nohách,
- únave končatín,
- zlepšovaní stavu pokožky,
- zápche,
- zrýchlení metabolických procesov a i.
Informácie k prístrojovej lymfodrenáži
Ako prebieha prístrojová lymfodrenáž?
Podľa preferencií či potrieb klienta sa masírujú hlavne končatiny (ruky/nohy) ale aj trup. Samotná masáž prebieha pomocou tlaku, ktorý na končatiny vytvára vzduch nahromadený v špeciálne na to určených a prispôsobených nafukovacích (kompresných) návlekoch. Cieleným nafukovaním a vyfukovaním jednotlivých komôr návleku prístroj vytvára tlakové vlny, ktorými končatiny „masíruje“.
Na čo takáto prístrojová lymfodrenáž slúži?
Vieme, že lymfatický systém je dôležitou súčasťou imunitného systému. Komu nefunguje lymfatický systém, nemôže byť zdravý. Ak to zveličíme, môžeme tvrdiť, že dnešná doba ide proti nám. Prestávame sa dostatočne pohybovať, nesprávne sa stravujeme, žijeme vo väčšom strese; tým všetkým sa automaticky spomaľuje naša lymfa a v tele sa nám postupne usádza čoraz viac škodlivín. No práve vďaka presoterapii dokážeme telu pomôcť odplaviť nahromadené neprospešné odpadové látky, toxíny, či odumreté bunky. Prístrojová lymfodrenáž má množstvo priaznivých účinkov.
Kedy sa vykonáva prístrojová lymfodrenáž a pre koho je vhodná?
Moderná prístrojová lymfodrenáž našla využitie vo fyzioterapii, estetickej a kozmetickej medicíne. Pomocou špeciálnych nafukovacích lymfodrenážnych návlekov stimuluje a podporuje lymfatický obeh, čím obnovuje tok lymfy, redukuje opuchy a zlepšuje vzhľad pokožky.
Najčastejšie sa používa ako podporná metóda pri liečbe niektorých ochorení, napríklad celulitídy, obezity, trombózy, kŕčových žíl a pod. Aby presoterapia prinášala viditeľné výsledky, malo by sa ošetrenie opakovať pravidelne.
Záujemcov o prístrojovú presoterapiu môžeme rozdeliť do 3 základných skupín:
- ľudí so zdravotnými problémami,
- športovcov /profesionálnych aj hobby športovcov/, ľudí po ťažkej fyzickej námahe, ale aj osoby so zamestnaním, v ktorom veľa stoja, ktorí vyhľadávajú zmysluplnú regeneráciu pri svojom aktívnom životnom štýle, či intenzívnejšej fyzickej záťaži,
- pri redukcii hmotnosti a zmiernení celulitídy
Kedy môže prístrojová lymfodrenáž prospieť (indikácia):
- ako podpora regenerácie pohybového aparátu u fyzicky aktívnych ľudí a športovcov
- po častom a extrémnom svalovom zaťažení
- na opuchy dolných končatín z dôvodu opakovanej vysokej fyzickej záťaže
- v rámci rekonvalescencie po úrazoch a operáciách
- za účelom zmiernenia prejavov celulitídy (tiež pomarančovej kože)
- ako súčasť invazívnych a neinvazívnych zoštíhľovacích metód
- po liposukcii a ďalších invazívnych a neinvazívnych metódach estetickej chirurgie podľa dohody s lekárom
Možné prínosy presoterapie pre zdravie
- podporuje správne fungovanie lymfatického systému,
- má regeneračné a relaxačné účinky,
- zlepšuje krvný obeh,
- zmierňuje opuchy,
- má detoxikačné účinky a pomáha vylúčiť škodlivé látky z tela,
Kedy sa prístrojová lymfodrenáž neodporúča (kontraindikácia):
Pokiaľ máte zdravotné problémy, vždy je lepšie skonzultovať možnosť prístrojovej presoterapie s Vašim lekárom, resp. so špecialistom. Zvýšenú pozornosť treba venovať, napr.:
- pri ochoreniach dýchacích ciest (astma) a akútnom infekčnom ochorení (chrípka)
- pri kožných ochoreniach a na otvorené rany
- v prípade neliečeného vysokého tlaku
- v prípade zvýšenej funkcie štítnej žľazy
- v prípade srdcových chorôb a ochoreniach pľúc, pečene a obličiek spôsobených opuchmi
- pri onkologických ochoreniach
- pri neurologických ochoreniach (napr. epilepsia, neuropatia)
- pri akútnom zápale žíl (tromboflebitída)
- v prípade nediagnostikovaných brušných problémov
- po osteosyntéze (operačná liečba zlomenín) a endoprotéze (kĺbové náhrady)